Léčivé bylinky na balkón a zahrádku patří
Léčivé byliny na balkóně
Využijme možnost pěstování léčivých bylin v truhlíku nebo květináči na balkóně, terase, je to příjemná a prospěšná činnost.
Bylinky jako zahradní prvky na balkóně
Léčivé bylinky - léčivky. Je spousta krásných bylinek, které si můžeme pěstovat na zahrádce, na balkóně nebo terase v truhlíku, květináči. sbírat volně v přírodě. Pěstování a sběr léčivých bylinek probíhá již celá tisíciletí pro čely léčitelské, kosmetické, aromatické a kulinářské v kuchyni.
Zde si řekneme něco o jejich využití a použití. Léčivých bylinek jsou tisíce druhů, proto není možné všechny zde popsat, jejich použití a rozšířenost je v každé zemi trochu jiné. Uvedeme některé běžné a méně běžné. O keřích a stromech jako léčivkách si něco řekneme až v dalším pokračování.
Pěstování léčivých bylinek - léčivek na balkóně nebo terase v pěkném truhlíku může být a je příjemná zábava. Samozřejmě lze pěstovat léčivky i u zahradního domku či dřevěné chaty.
Anýz vonný
Od středověku přetrval pod názvem anýz vonný jako všelék, byl kdysi i součástí dryáků. Dnešní lékařství používá anýzovou drogu i silici jako prostředek baktericidní. Má protikřečový a klidnící účinek na zažívací ústrojí, odstraňuje plynatost. Je také součástí léčivých čajových směsí, např. prsních, projímavých a také jako chuťové korigens. V kosmetice je silice součástí zubních past a ústních vod. Působí také insekticidně a repelentně na obtížný hmyz a parazity člověka i zvířat, např. na zákožku svrabovou. Je aromaticky a chuťově výrazné koření. Jako chlebové koření je oblíben v Rakousku a Bavorsku. Všichni asi známe tzv. anýzovku, typické řecké pití.
Bazalka pravá
Bazalka byla léčivkou již ve starověku, usnadňuje trávení a celkově prospívá zažívacímu ústrojí. Je jako dezinficiens močových cest. V lidovém léčitelství byla bazalka využívána jako expektorans při zánětech horních cest dýchacích. Jako koření má již dlouho mnohostranné využití v kuchyni (zejména jižní Evropa, Orient a tropy. Věnce z bazalky byly nalezeny v hrobkách staroegyptských piramid.
Benedikt lékařský
V lékařství i lidovém léčitelství se používá benedikt lékařský většinou ve směsi s jinými hořčičnými drogami jako stomachikum a amarum v čajích podporujících trávení a upravujících hlavně jater a žlučníku. Nejčastější lékové formy jsou nálev (čaj) nebo lihový výtažek podávaný jako kapky. Vyšší dávky mohou způsobit nevolnost až dávení. Zatím experimentální indikace benediktu v terapii jsou pásový opar (antivirové účinky?) a revmatismus - zvýšené vylučování urátů moči. V 16. století je známa jen chvála, v žádné lékárně té doby benedikt nechyběl. Bývá součástí žaludečních likérů např. známé benediktovky, francouzkého původu.
Bez černý
Zde udělám trochu výjimku, protože bez černý není bylina. Známe rčení "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni" nebo "Před bezem aby člověk smekal a klekalAsi to něco vypovídá. Bez patří od nepaměti k vysoce ceněným léčivkám.
Terapeutické vlastnosti bezu jsou vynikající. Horký nálev z květů se užívá při nachlazení horních cest dýchacích, dobře rozpouští hleny a zklidní zanícenou sliznici. Má výrazné protikřečové účinky při onemocnění střev a močového měchýře. Bezinky se předpisují v nálevu při léčení chronických zánětů horních cest dýchacích doprovázených úporným kašlem, při zánětu trojkaného nervu a migrénám. Čaj z bezinek má mírně projímavé účinky. Bezinková povidla a sirup do nápojů, Květy se využívají k aromatizaci nealkoholických nápojů.
Borůvka černá
V dnešní době nám již rostou borůvky i na zahradách jako tzv. kanadské borůvky. Drogou jsou plody i listy. Rychlé sušení borůvek obou drog je prospěšné. Obě borůvkové drogy jsou užívány v lidovém léčitelství proti průjmu, ke kloktání při zánětech v ústech a proti cukrovce. Drogy z borůvky mají nesporný význam jako součást čajů pro diabetiky, přinejmenším jako podpůrný léčivý přípravek. Protozánětlivé a uklidňující ůčinky nálevů z borůvkových drog opakovaně prokázaly při zánětech a aftech v ústech. Barvivo z borůvek se předepisovalo proti lámavosti cévních kapilár a při onemocnění oční sítnice v důsledku poruch krevního oběhu. Jako léčivka je uvedena již ve 12.století.
Divizna velkokvětá
Sběrnou drogou divizny velkokvěté jsou květy, které se při sběru snadno vytrhnou z kalichů. Sběr provádět vždy jen za slunného dne a postupně jak květy rozkvétají. Vkládat opatrně do košíčku, protože je to velmi choulostivý, při namačkání rychle se zapařující a hnědnoucí květ, u něhož jakost závisí na uchování barvy. Droga je velmi oblíbená v lidovém léčitelství a má význam v podpůrné terapii chorob horních cest dýchacích (záněty v ústech a hrtanu). Užívá se jako čajový nálev.
Mimo to působí divizna velkokvětá jako mírné spazmolytikum, diaforetikum a diuretikum, zevně se uplatní na bércové vředy a ke koupelím při hemeroidech. Květy jsou bohatě pilodárné, proto je divizna ceněna i včelaři.
Heřmánek lékařský
O heřmánku lékařském bylo již napsáno hodně článků, studií a posudků. Drogou jsou květy a voní příjemně aromaticky. Droga působí protizánětlivě a dezinfekčně, uvolňuje křeče hladkého svalstva , působí slabě diureticky a diaforeticky. Užívá se při onecnění zažívacího strojí, hlavně při žaludečních a střevních poruchách, dále při chronických průjmech, zánětech močových cest, nachlazení. Zevně působí dezinfekčně, protizánětlivě a podporuje granulaci tkání. Rovněž se heřmánek cení v kožním a a očním lékařství, ale též ve stomatologii a při léčbě hemeroidů. Užití je rovněž na pokožku porušenou ozařováním a v léčebné kosmetice. Heřmánek lékařský je nenahraditelný v dětském lékařství, včetně kojenců.
Hlaváček jarní
Drogou hlaváčku jarního je kvetoucí nať bez bez dolních tvrdých částí lodyh. Používá se při lehké srdeční nedostatečnosti jako sedativum a antiepileptikum. Musí se užívat pod lékařskou kontrolou v nálevu nebo tinktura. Odborný zájem se zvýšil po zjištění jejich antirevmatických účinků. Hlaváček jarní je tradiční léčivou rostlinou v Rusku. V lékařství je znám již od starověku.
Rozmarýn lékařský
Rozmarýn lékařský - cení se její účinky protikřečové při poruchách zažívání, cholagogní a nervy uklidňující. Předpisuje se v nálevu samotná nebo v čajových směsích. Rozmarýn se osvědčil při žlučníkových potížích, poruchách trávení, střevních kolikách, při nechutenství a jako dezinfekční prostředek při infekci močových cest. Důležité je správné dávkování, vysoké dávky působí nepříjemné záněty zažívacího a vyměšovacího ústrojí. Zevně se doporučuje rozmarýn lékařský do koupelí jako prostředek dráždící a prokrvující pokožku, do protirevmatických mazání a k potírání čela a spánků při migréně.
Komentáře
Diskuze je prázdná.